Seven Real Estate Advisors koostatav Kinnisvaramulli indeks võrdleb kinnivara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal. Indeks jätkab aasta algusest alanud vaikset langustrendi. Mai kuu andmete põhjal näitab Kinnisvaramulli indeks 52,1 punkti taset. See on 2,2% eelmisest kuust madalamal.

„Indeksi langus näitab, et kinnisvaraturg tervikuna otsib veel kindlat kohta. Positiivseid sõnumeid on küll üksjagu, kuid leidub ka riskitegureid, mis kinnisvara väärtust üldiselt tõusult tagasi hoiavad,“ põhjendas indeksi jätkuvat langust Seven Real Estate Advisors’i partner Urmas Laur. „Positiivne märk on aga see, et ostu-müügitehingute arv ja käive tõusevad. See tähendab, et ostjad on turul ja on ainult aja küsimus, mil see Kinnisvaramulli indeksile positiivset mõju hakkab andma.“

Mai kuus langesid enamus Kinnisvaramulli indeksi komponentidest. Tõusu näitasid vaid korterite ja hoonestamata maa tehingud. Langusesse tõukasid indeksit nii hoonestatud maa tehingute ja pakkumishindade jätkuv langus.

Indeksi dünaamika näitab et kinnisvaraturu taastumine on turuosaliste prognoosidest aeglasem.

Kinnisvaramulli indeksi liikumise juures on oluline ka see, et indeks kirjeldab kogu Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Tallinna kinnisvaraturu tõus siiski ei suuda kompenseerida teiste linnade endiselt stagnatsioonis olevat turgu.

Kinnisvaramulli indeksi tipp oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse tipus 2007. a. veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga oli 2010. a. juunis, mil Kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Sel ajal oli elamispindade turg pealinnas juba küll taastuma asunud, kuid äripindade ja maa turg alles põhja kompimas. Tänase seisuga on indeks tipust 47,9 punkti allpool ja põhjast 4,5% kõrgemal.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors'i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Kinnisvaramulli-indeks-2011-06-10-indeks-ja-tehingud-indeksina

Autor: Urmas Laur