„Kinnisvaraturg erinevate sektorite ehk elamispindade, äripindade ja maaturuna ei ole veel kriisist üle saanud ja selget liikumisuunda leidnud,“ selgitas Kinnisvaramulli indeksi viimase aja liikumisi Seven Real Estate Advisors’i partner Urmas Laur.

„Elamispindade turg on vaatamata majanduselu segadustele üllatavalt optimistlik.Eluasemeturul annavad tooni emotsioonid ehk perede soov elamistingimusi parandada. Seda toetas viimastes kvartalites aset leidnud ostjate kindlustunde kasv.

Maa- ja äripindade turg aga alles toibuvad majandussurutisest. Piirkondlikult liiguvad positiivsemas suunas Tallinn ja Tartu, muudes piirkondades on kinnisvaraturg loium,“ lisas Laur.

Uusarenduste pakkumist hakkab oluliselt mõjutama viimasel poolaastal aset leidnud ehitushindade järsk kasv. On oodata aktiivset arendusprojektide külmutamist mille mõju pakkumisele avaldub peaasjalikult aastal 2012.

Lühiajalises perspektiivis mõjutab ehitushinna kasv ehitusõigusega kinnistuid mis sattuvad hinnasurve alla. Pikemas perspektiivis võib pakkumise vähenemine põhjustada kinnisvarahindade kasvu.

Lähikvartalites jõuavad Eestisse ka Skandinaavia ärikliima jahenemisest tingitud muutused millised võivad mõjutada turuosaliste kindlustunnet tuleviku osas.

Augusti kuus andsid Kinnisvaramulli indeksile toetust tõusmiseks korteriturg ja kinnisvara pakkumishinnad, kus hinnatasemed tõusid. Indeksit vedasid allapoole valdavalt langevate hindadega hoonestatud ja hoonestamata maatehingud.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse tipus 2007. a. veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga oli aasta tagasi 2010. a. juunis, mil Kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Indeksi põhjast on käesoleva aasta augusti kuuks olnud tagasihoidlik tõus 4,8%.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors'i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

kinnisvaramulli indeks 2011-08-111

Autor: Urmas Laur