21. oktoobril pandi Tallinnas nurgakivi 7 miljonit eurot maksvale Tehnopoli Mehhatroonikumile, kus peagi hakkavad valmima maailmatasemel kosmose-, lennuki- ja muud kõrgtehnoloogia tooted.

„Mehhatroonika keskus ei ole kindlasti kosmosevallutamise unistustest kantud kinnisvaraarendus, vaid Eestis reaalselt tegutsevate ettevõtete reaalseid vajadusi silmas pidades rajatud katse- ja tootmishoone," kinnitas Tehnopoli juhatuse liige Pirko Konsa.

Mehhatroonikumi 2 miljonit eurot maksvate seadmetega labor loob Eesti kõrgtehnoloogia ettevõtetele tingimused prototüüpide loomiseks. Mehhatroonikumi laboris on võimalik otsast lõpuni toota väikesepartiilisi elektroonikaseadmeid, mille valmistamise võimalus Eestis seni puudus.

9000 ruutmeetrise mehhatroonika keskuse pinnast on broneeritud juba 50%. Lisaks laboritele on hoones ka büroopinnad, mis mõeldud mehhatroonika valdkonnaga koostööd tegevatele ettevõtetele. Rentnike seast suuremad on Mehhatroonika Innovatsioonikeskus IMECC ja mõõtevahendite taatlemise ja kalibreerimisega tegelev AS Metrosert.

Mehhatroonika Innovatsioonikeskuse juhatuse liikme Jüri Riivese sõnul peaks kõrgtehnoloogiline tootmine olema Eesti tõeline tulevik. „Tehnopoli mehhatroonikumi edukus sõltub ülikoolide ja ettevõtete vahelisest koostööst, teaduse ja äri integratsioonist," tõdes Riives.

Mehhatroonikumi seadmed on võimelised töötama inimesest sõltumatult 24h ööpäevas, mis esitab väljakutse Eesti tarkvaraarenduse sektorile ja ülikoolidele. „Mehhatroonikumi toimimine eeldab head koostööd ettevõtete ja ülikoolide vahel. Sellest tekkiv väärtus annab meie inseneridele praktilisi kogemusi ja rakendust ning ettevõtetele uusi innovaatilisi tooteid," ütles Jüri Riives.

Keskuse rajamisele eelnes põhjalik uuring, mille käigus selgitati välja mehhatroonika valdkonna suutlikkus Eestis ja Soomes. Mehhatroonikumi rajajad teavad, mida tasub toota ja milliseid seadmeid on vaja uute innovaatiliste toodete valmistamiseks.

Hoone ehitamiseks on AS YIT Ehitus ja Tallinna Teaduspark Tehnopol loonud ühisettevõtte. Keskuse projekteeris arhitektuuribüroo Luhse ja Tuhal OÜ. Hoone ehitaja on AS YIT Ehitus. Elektroonika- ja masinaehitusettevõttele suunatud kontori- ja laborihoone valmib 2012. aasta septembriks. Lisaks Mehhatroonika keskusele valmib Tehnopolis 2012. aasta suvel ka teine teaduspõhistele ettevõtetele mõeldud büroohoone.

Allikas: Tehnopol