Kinnisvaramulli indeks tõusis võrreldes eelmise kuuga 0,6% ja näitab nüüd 52,3 punkti taset. Aastatagusest näitajast on indeks 5,1% kõrgemal. Seven Real Estate Advisors koostatav Kinnisvaramulli indeks võrdleb kinnivara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal.

„Indeks jätkab endiselt liikumist horisontaalsuunas. Seni ei ole olnud tegureid, mis indeksit liigselt üles- või allapoole oleksid liigutanud,“ selgitas Kinnisvaramulli indeksi muutmise tagamaid Seven Real Estate Advisors’i partner Urmas Laur.

Turu aktiivsust on hoidnud eluasemelaenude hea kättesaadavus. Pankade väikesed laenukahjud Eestis ja Rootsi majanduse hea seis on võimaldanud laenurahal eluasemeturule voolata.

Kinnisvaraga otseselt seotud sektoritesse on väljastatud ligi 60% laenudest ning kõikidest laenudest on 80% kinnisvaraga tagatud.

Rootsi majanduse jahtumine ning karmistuvad nõuded pankade likviidsusele võivad saada takistuseks laenumahtude kasvule Eestis lähitulevikus.

Eeltoodut arvesse võttes võivad tehinguaktiivsus ja kinnisvarahinnad jääda pikemaks ajaks 2004-2005 aastate tasemele.

Oktoobris vedasid Kinnisvaramulli indeksi väärtust allapoole maatehingud, millede hinnatasemed läksid alla kõikides liikides. Indeksil aitasid siiski plussipoolele jääda tootmis- ja ärihoonete ning elamute tehingute hinnatõus. Korterite hinnamuutus jäi seekordse indeksi liikumise mõjutamisel marginaalseks.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse tipus 2007. a. veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga oli aasta tagasi 2010. a. juunis, mil Kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Indeksi põhjast on käesoleva aasta septembriks olnud tõus 5,2%.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors'i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Kinnisvaramulli-indeks-2011-11-12-indeks ja tehingud indeksina

Autor: Urmas Laur