Seekord mõjutas indeksit tõususuunas oluliselt enam kinnisvara pakkumishindade kallinemine kui reaalsed tehinguhinnad. Pakkumishindadest näitasid järsku kasvu äripindade ja maa pakkumishinnad.

Seven Real Estate Advisorsi kinnisvaramulli indeks, mis võrdleb kinnisvara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal, on jõudnud 55,9 punkti tasemele. Ühe kuuga tõusis indeks 0,8% võrra ning aastatagusest on indeks 2,0% võrra kõrgemal.

Seekord mõjutas indeksit tõususuunas oluliselt enam kinnisvara pakkumishindade kallinemine kui reaalsed tehinguhinnad. Pakkumishindadest näitasid järsku kasvu äripindade ja maa pakkumishinnad.

„Viimasel kolme aasta jooksul pole alustatud ühtegi uut spekulatiivset büroohoonete arendust. Turu aktiivsuse kasvu markeerib asjaolu, et mitmete kvaliteetsete bürookomplekside vakantsus on langenud 0% lähedale. See tähendab lühiajalises perspektiivis survet üürihindade tõusuks bürooruumide sektoris,“ nentis Seven Real Estate Advisors’i partner Urmas Laur. „Nüüd aga on aktiivsemad arendajad alustamas mitmeid uusi spekulatiivseid bürooarendusi, mistõttu on tulemas turule ca. 40 000 m2 uut büroopinda. Sellega nihkub turul fookus hinnalt kvaliteetsetele ning efektiivsetele büroolahendustele."

Samas on korterite ja majade pakkumishinnad püsinud suhteliselt stabiilsed. Ka reaalsetes tehingutes kajastuv hinnamuutus jäi veebruaris korterite komponendi puhul nulli lähedale, kuid pikemaajalisem rahulik tõus on tehinguhinnad pakkumishindadele siiski pisut lähemale toonud. Hoonestatud ja hoonestama maa tehingute hinnamuutused mõjutasid indeksit kergelt negatiivses suunas, tõusu näitas vaid hoonestatud elamumaa keskmine tehinguhind.

Turu aktiivsus oli veebruaris aasta algusele tavapäraselt madalam kui viimase 12 kuu keskmine, kuid võrreldes eelmise aasta sama kuuga kasvas ostu-müügitehingute koguarv 17%, Tallinnas koguni 27%.

Kinnisvaramulli indeksi liikumine kirjeldab kogu Eesti kinnisvaraturu arenguid ning indeksit veavad endiselt suuremad linnad, kus turu aktiivsus ja hinnad on kasvanud kasvanud kiiremini.

Kinnisvaramulli indeksi tipp ehk väärtus 100 punkti oli Eesti kinnisvaraturu väärtuse kõrghetkel 2007. a veebruaris. Kinnisvaraturu põhi aga saabus 2010. a juunis, mil kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti. Indeksi põhjast on 2012. aasta veebruariks olnud tõus 12,2%.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors'i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Kinnisvaramulli-indeks-2012-03-09-indeks-ja-tehingud-indeksina

Autor: Urmas Laur